Kjell Nordström (S)

Kjell Nordström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel metallarbetare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-04-18 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-04-18 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-20 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-19
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-09-19
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1995-01-19 – 1995-10-10
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-05-20 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-02-07
    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1995-02-21 – 1998-10-05
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-12-02 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2005/06:197 Skärpta djurskyddskrav för minkuppfödning

Motion 2005/06:MJ42 av Christer Skoog m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av beslutsunderlag för att stärka djurskyddet i minkuppfödningen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Sveriges agerande i EU för att stärka djurskyddet i minkuppfödningen.


Utskottsberedning: 2006/07:MJU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:MJ42 av Christer Skoog m.fl. (s) (doc, 45 kB)

Europaväg 20

Motion 2005/06:T601 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att standardhöja Europaväg 20. Motivering E 20 från Stockholm till Göteborg är en livsnerv och har mycket stor betydelse för västra Sverige, Bergslagen och Mälardalen. Den regionala obalansen måste mötas


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T601 av Urban Ahlin m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Högskolan i Skövde

Motion 2005/06:Ub486 av Monica Green m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ge Högskolan i Skövde examinationsrätt för master- och magisterutbildningar. Motivering Regeringen har i propositionen Ny värld Ny högskola föreslagit en stor reform för den svenska högskolan. Många av förslagen


Utskottsberedning: 2005/06:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub486 av Monica Green m.fl. (s) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.