Kjell-Erik Karlsson (V)

Kjell-Erik Karlsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Hallands län
Titel operatör
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:MJU29 16 juni 2006 Kommunernas roll i avfallshanteringen
Debatt om förslag 2005/06:MJU27 16 juni 2006 Vissa fiskeripolitiska frågor
Debatt om förslag 2005/06:MJU14 16 juni 2006 Nationell klimatpolitik i global samverkan

med anledning av prop. 2005/06:182 Miljöbalkens sanktionssystem, m.m.

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att medlemskravet för att miljöorganisationer skall kunna överklaga domar och beslut skall ändras till 1 500 medlemmar eller betalande supportrar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2005/06:MJU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förbättra tillsynen vid avfallsförbränningsanläggningar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Naturvårdsverket bör prioritera kunskapsinhämtning gällande avfallsförbränningens

2006-04-11

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2005/06:191 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation

Motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kommunerna, genom plan- och bygglagen (PBL), ges ett inflytande vad gäller samlokalisering av mobilmaster då detta anses nödvändigt av miljö-, hälso- eller säkerhetsskäl. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. (v) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.