Kerstin Lundgren(C)

Kerstin Lundgren (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 53
Titel Utredare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865775
E-post kerstin.lundgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Suppleant 2006-11-29 – 2010-10-12
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Ledamot 2002-12-10 – 2011-04-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 –
    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uttalanden från Sveriges ambassadör på Island

Skriftlig fråga 2017/18:116 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:116 Uttalanden från Sveriges ambassadör på Island av Kerstin Lundgren (C) till Utrikesminister Margot Wallström (S) De senaste dagarna har det med all önskvärd tydlighet framgått att Sverige har en ambassadör i vårt nordiska grannland Island som mer verkar fly än företräda Sverige och svenska intressen.

Inlämnad: 2017-10-17 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:116 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 77 kB)

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) Låt inte Sverige klyvas Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Bryt den sociala klyvningen Från utanförskap till arbete Fler och växande företag Inför en arbetsförmedlarpeng Tillsätt en arbetsmarknadskommission En


Utskottsberedning: CU KrU MJU NU SfU SkU SoU TU UbU 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:FiU1 2017/18:UbU1 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

Utrikes- och säkerhetspolitik

Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) Utrikes- och säkerhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att biståndet ska prioritera stöd till svikande stater och postkonfliktstater och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:UU2 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 113 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.