Kerstin Kristiansson Karlstedt (S)

Kerstin Kristiansson Karlstedt (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel tandsköterska
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1996-06-30 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SfU7 8 mars 2006 Delat barnbidrag vid växelvis boende, m.m.

Kunskap om barnmisshandel

Skriftlig fråga 2005/06:1225 av Kristiansson Karlstedt, Kerstin (s)

den 17 mars Fråga 2005/06:1225 av Kerstin Kristiansson Karlstedt (s) till socialminister Berit Andnor (s) Kunskap om barnmisshandel Barnmisshandel är ett stort samhällsproblem som vi på alla sätt måste motverka. 2004 anmäldes 8 216 misshandelsfall av barn upp till 14 år i Sverige. 1999@2003

Inlämnad: 2006-03-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Synskadade asylsökande

Skriftlig fråga 2005/06:979 av Kristiansson Karlstedt, Kerstin (s)

den 9 februari Fråga 2005/06:979 av Kerstin Kristiansson Karlstedt (s) till socialminister Berit Andnor (s) Synskadade asylsökande Asylfrågor har under den senaste tiden varit föremål för många diskussioner. En grupp som inte uppmärksammats i särskilt stor utsträckning i processen är

Inlämnad: 2006-02-09 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Långa handläggningstider för äldretandvården

Skriftlig fråga 2005/06:193 av Kristiansson Karlstedt, Kerstin (s)

den 20 oktober Fråga 2005/06:193 av Kerstin Kristiansson Karlstedt (s) till statsrådet Ylva Johansson (s) Långa handläggningstider för äldretandvården Tandvården har debatterats flitigt under den senaste tiden och regeringen har aviserat betydande förbättringar inom området, vilket är

Inlämnad: 2005-10-20 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.