Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SoU15 24 april 2006 Ändringar i läkemedelslagstiftningen m.m.
Debatt om förslag 2005/06:SoU10 8 februari 2006 Legitimation och skyddad yrkestitel
Debatt om förslag 2005/06:SoU9 16 december 2005 Vårdplanering

Högkostnadsskyddet inom sjukvården

Skriftlig fråga 2005/06:1440 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 20 april Fråga 2005/06:1440 av Andre vice talman Kerstin Heinemann (fp) till statsrådet Ylva Johansson (s) Högkostnadsskyddet inom sjukvården Utvecklingen av ett nationellt IT-system inom vården ska nu äntligen starta. I samband med detta vill jag uppmärksamma frågan om högkostnadsskyddet

Inlämnad: 2006-04-20 Besvarare: Ylva Johansson (S)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter för framtiden

Motion 2005/06:T28 av Martin Andreasson m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om den regionala persontågstrafiken i Mälardalsregionen. Motivering Regeringen föreslår under avsnitt 15.3.2 ett antal åtgärder för att underlätta pendlingsmöjligheterna över länsgränserna. En av dessa åtgärder


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T28 av Martin Andreasson m.fl. (fp) (doc, 39 kB)

med anledning av skr. 2005/06:110 Uppföljning av den nationella handlingsplanen för handikappolitiken

Motion 2005/06:So43 av Erik Ullenhag m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att bristande tillgänglighet för personer med funktionshinder skall kunna ses som diskriminering. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om statligt stimulansbidrag för


Utskottsberedning: 2005/06:SoU24
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:So43 av Erik Ullenhag m.fl. (fp) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.