Kerstin Ekman (FP)

Kerstin Ekman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel ingenjör
Född år 1929

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-07-06 – 1991-09-30
    • Ledig 1988-06-06 – 1988-07-05
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1988-06-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:169 Ett nytt prövningsförfarande vid ansökan om vapenfri tjänst

Motion 1990/91:Fö25 av Jan-Erik Wikström m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fö25 av Jan-Erik Wikström m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:169 Ett nytt prövningsförfarande vid ansökan om vapenfri tjänst Propositionens förslag om avskaffande av det hittillsvarande prövningsförfarandet vid ansökan om vapenfri tjänst är en följd av att en enig riksdag i höstas


Utskottsberedning: -1990/91:FöU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund

Motion 1990/91:T88 av Bengt Westerberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:T88 av Bengt Westerberg m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund En fast förbindelse över Öresund får en stor regional betydelse genom att den flätar samman regionerna Skåne och Själland. Det skulle skapa nya marknader


Utskottsberedning: --1990/91:TU31
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV-frågor

Motion 1990/91:K88 av Bengt Westerberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:K88 av Bengt Westerberg m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV- frågor I december 1989 publicerade folkpartiet en rapport betitlad En radio- och TV-politik för 90-talet. Rapportens sammanfattning löd: Öppna möjligheter för fristående TV-företag att sända program via


Utskottsberedning: -----1990/91:KU39
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.