Kent Ekeroth(SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 67
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866347
E-post kent.ekeroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:116 Erkännande och uppföljning av beslut om övervakningsåtgärder inom Europeiska unionen

Motion 2014/15:3096 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3096 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) med anledning av prop. 2014/15:116 Erkännande och uppföljning av beslut om övervakningsåtgärder inom Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2014/15:116 Erkännande och uppföljning av


Utskottsberedning: 2014/15:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3096 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:3096 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

med anledning av prop. 2014/15:69 Ökade möjligheter att resa inom EU med nationellt identitetskort

Motion 2014/15:3043 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3043 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) med anledning av prop. 2014/15:69 Ökade möjligheter att resa inom EU med nationellt identitetskort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att nationella id-kort


Utskottsberedning: 2014/15:JuU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3043 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3043 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.