Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314SD500 med anledning av 2014 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 7 1 Nyhet: Vårdlyftet 7 1.1 Nya satsningar inom vården 7 1.1.1 Ingen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014 201314SD481 med anledning av proposition 2013 14 99 Vårändringsbudget för 2014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade anslag enligt


Utskottsberedning: 2013/14:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

med anledning av skr. 2013/14:154 Genomförandet av samstämmighetspolitiken för utveckling – fokus: den globala utmaningen migrationsströmmar

Motion 2013/14:U23 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:U23 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2013/14:154 Genomförandet av samstämmighetspolitiken för utveckling fokus: den globala utmaningen migrationsströmmar SD474 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2013/14:UU12
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2013/14:U23 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.