Kent Ekeroth (SD) - Riksdagen

Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 67
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866347
E-post kent.ekeroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2013/14:114 Strategisk exportkontroll 2013 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2013/14:U22 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:U22 av Julia Kronlid m.fl. (SD) med anledning av skr. 2013/14:114 Strategisk exportkontroll 2013 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden SD468 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av


Utskottsberedning: 2013/14:UU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:U22 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

med anledning av skr. 2013/14:131 Biståndspolitisk plattform

Motion 2013/14:U16 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:U16 av Julia Kronlid m.fl. (SD) med anledning av skr. 2013/14:131 Biståndspolitisk plattform SD475 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att målgrupper för det svenska biståndet ska vara människor som lever i fattigdom


Utskottsberedning: 2013/14:UU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2013/14:U16 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 73 kB)

med anledning av prop. 2013/14:119 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård

Motion 2013/14:So17 av Per Ramhorn och Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:So17 av Per Ramhorn och Kent Ekeroth (SD) med anledning av prop. 2013/14:119 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård SD461 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om inskränkningar gällande olika säkerhetsklassificeringar. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SoU27
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:So17 av Per Ramhorn och Kent Ekeroth (SD) (doc, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.