Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 67
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866347
E-post kent.ekeroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder mot illegala invandrare

Motion 2017/18:3543 av Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3543 av Kent Ekeroth SD Åtgärder mot illegala invandrare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att luckra upp sekretessreglerna mellan myndigheter för att lättare upptäcka och hitta illegala invandrare och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SkU19

Motion 2017/18:3543 av Kent Ekeroth (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3543 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 58 kB)

Visum och bidragssanktioner mot länder som inte samarbetar om utvisningar

Motion 2017/18:3547 av Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3547 av Kent Ekeroth SD Visum och bidragssanktioner mot länder som inte samarbetar om utvisningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om visumsanktioner för länder som inte samarbetar om utvisningar, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SfU15 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3547 av Kent Ekeroth (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3547 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 57 kB)

Åtgärder mot kriminella gatubarn

Motion 2017/18:3545 av Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3545 av Kent Ekeroth SD Åtgärder mot kriminella gatubarn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om obligatoriska ålderstester och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utökade befogenheter att


Utskottsberedning: 2017/18:SfU15 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3545 av Kent Ekeroth (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3545 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.