Kent Ekeroth(SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 67
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866347
E-post kent.ekeroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang

Motion 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del som avser undantag från maskeringsförbudet för den som täcker ansiktet av


Utskottsberedning: 2016/17:JuU8

Motion 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (båda SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (båda SD) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2016/17:18 Falska polisbilar

Motion 2016/17:3503 av Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3503 av Kent Ekeroth (SD) med anledning av prop. 2016/17:18 Falska polisbilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att andra samhällsviktiga utryckningsfordon bör skyddas på samma sätt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:JuU6
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2016/17:3503 av Kent Ekeroth (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3503 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 61 kB)

Skydd mot taxibrottsligheten

Motion 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth (båda SD) Skydd mot taxibrottsligheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att taxibolagens kommunikation med Transportstyrelsen om kontroller av taxiförare ska ske oftare, striktare och


Utskottsberedning: 2016/17:TU13

Motion 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth (båda SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth (båda SD) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.