Kent Ekeroth(SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 67
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866347
E-post kent.ekeroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fatah/PA:s hyllningar av massmördare

Skriftlig fråga 2016/17:295 av Kent Ekeroth (SD)

Fråga 2016/17:295 Fatah/PA:s hyllningar av massmördare av Kent Ekeroth (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Efter att jag ställt skriftliga frågor till Margot Wallström angående Fatah/PLO:s uppmaningar till mord på civila israeler, som görs både på internet och i det offentliga rummet, får jag ett icke-svar

Inlämnad: 2016-11-07 Svarsdatum: 2016-11-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:295 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 78 kB)

Fatahs hyllande av massmördare på gator och torg

Skriftlig fråga 2016/17:204 av Kent Ekeroth (SD)

Fråga 2016/17:204 Fatahs hyllande av massmördare på gator och torg av Kent Ekeroth (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) I en debatt förra året mot utrikesminister Margot Wallström visade jag upp en rad exempel på hur Fatah/Palestinian Authority (PA) i sina officiella kanaler hyllar terrorister och massmördare,

Inlämnad: 2016-10-21 Svarsdatum: 2016-11-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:204 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 79 kB)

Fatahs hyllande av massmördare

Skriftlig fråga 2016/17:203 av Kent Ekeroth (SD)

Fråga 2016/17:203 Fatahs hyllande av massmördare av Kent Ekeroth (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) I en debatt förra året mot utrikesminister Margot Wallström visade jag upp en rad exempel på hur Fatah/Palestinian Authority (PA) i sina officiella kanaler hyllar terrorister och massmördare, personer

Inlämnad: 2016-10-21 Svarsdatum: 2016-11-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:203 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.