Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Kenneth Kvist (V)

Kenneth Kvist (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel pol.sekr.
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-04-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-03-10 – 2006-04-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-04-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-09-30
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU23 25 april 2006 EU-frågor
Debatt om förslag 2005/06:UU18 5 april 2006 Vissa aspekter på svensk säkerhetspolitik
Övrigt kammaren 31 mars 2006 UU15
Debatt om förslag 2005/06:UU15 31 mars 2006 Mänskliga rättigheter, FN-systemet m.m.

med anledning av skr. 2005/06:131 En ändamålsenlig styrning och förvaltning för försvaret

Motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Pliktverket även fortsättningsvis bara tillåts kontrollera belastningsregistret för de värnpliktiga som tagits ut efter avslutat mönstringsförfarande. Motivering Vänsterpartiet värnar om den allmänna värnplikten


Utskottsberedning: 2005/06:FöU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. (v) (doc, 43 kB)

med anledning av skr. 2005/06:114 Strategisk exportkontroll 2005 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2005/06:U9 av Alice Åström m.fl. (v)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den svenska krigsmaterielexportpolitiken bringas i överensstämmelse med den svenska utvecklingspolitiken såsom den kommer till uttryck i regeringens proposition 2002/03:122 Gemensamt ansvar: Sveriges politik


Utskottsberedning: 2005/06:UU12
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2005/06:U9 av Alice Åström m.fl. (v) (doc, 88 kB)

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr15 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr15 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att synliggöra den kulturella mångfald som finns i landet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.