Katarina Köhler (S)

Katarina Köhler (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Folkhögskolelärare.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-01 – 2007-12-31
    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2017-10-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2017-10-16 – 2017-10-18
    • Ledig 2015-10-29 – 2017-10-15
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2015-10-28
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2007-09-01 – 2007-09-25
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-02 – 2007-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-25 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06, 07 och 10- (statsrådsersättare 061002-061006 och ersättare 070901-071231). Ledamot civilutskottet 12-14 och utrikesutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 07, trafikutskottet 07 och 11-, civilutskottet 10-12, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14 och 15. Ledamot OSSE-delegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Gunnar Köhler och Aili Regina Köhler.
  • Utbildning

    Grundskola, Gällivare, slutår 68. Fackliga utbildningar, bl a. arbetsrätt, arbetsmiljö, ledarskap och organisationslära 76-83. LO:s funktionärsutbildning 80. LO:s lärarutbildning 87-89. Organisationsutveckling och ledarskap, Högskolan Dalarna 96. Processpedagogik, Luleå tekniska universitet 98.
  • Anställningar

    Handelsanställd, Tempo, Kiruna 71. Restaurangbiträde LKAB, Kiruna 72-84. Ombudsman, Hotell- och restaurangfacket 84-86. Lärare, LO-skolan Medlefors, Skellefteå 86-92. Funktionär, Handelsanställdas förbund 92-93. Lärare, Medlefors folkhögskola 94-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, vattendelegationen för Bottenvikens avrinningsområde 06-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skellefteå 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Skellefteå 04-06. Ledamot, miljönämnden 02-04, ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fackligt förtroendevald, Hotell- och restaurangfacket 72-86 och Svenska folkhögskolans lärarförbund (SFHL) 00-10. Ledamot, arbetarekommunens styrelse, Skellefteå 6 år. Ledamot, partidistrikts Socialdemokraternas styrelse 07-. Ordförande, S-föreningen Ursviken 04-.
  • Bostadsort

    Ursviken

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:87 av Sofia Damm (KD) 20 november 2014 Erkännande av Palestina
Interpellationsdebatt 2014/15:112 av Mathias Sundin (FP) 20 november 2014 Moderata krafter i staten Palestina
Interpellationsdebatt 2014/15:71 av Jonas Sjöstedt (V) 13 november 2014 Bygget av Norrbotniabanan
Interpellationsdebatt 2013/14:521 av Katarina Köhler (S) 25 juni 2014 E4-omdragning i Skellefteå

Rättshjälp vid skadereglering

Motion 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. (S) Rättshjälp vid skadereglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att det görs en uppföljning av de beskrivna förhållandena som ger underlag för att bedöma om nuvarande regler behöver


Utskottsberedning: 2015/16:JuU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Omdragning av E4:an

Motion 2015/16:1022 av Kristina Nilsson och Katarina Köhler (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:1022 av Kristina Nilsson och Katarina Köhler (båda S) Omdragning av E4:an Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en omdragning av E4:an genom Västerbottens och Västernorrlands


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1022 av Kristina Nilsson och Katarina Köhler (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1022 av Kristina Nilsson och Katarina Köhler (båda S) (pdf, 65 kB)

Migrationsverkets definition av "kärnfamilj" och "anhörig"

Motion 2015/16:557 av Katarina Köhler och Veronica Lindholm (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:557 av Katarina Köhler och Veronica Lindholm (båda S) Migrationsverkets definition av ”kärnfamilj” och ”anhörig” Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av begreppen ”kärnfamilj” och ”nära anhörig” inom Migrationsverket


Utskottsberedning: 2015/16:SfU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:557 av Katarina Köhler och Veronica Lindholm (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:557 av Katarina Köhler och Veronica Lindholm (båda S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.