Karla López (MP)

Karla López (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel mångsysslare
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-11-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-11-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-11-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-04-18 – 2007-11-13
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-10-18 – 2007-11-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2007/08:14 Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken

Motion 2007/08:U5 av Karla López m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:U5 av Karla López m.fl. (mp) med anledning av prop. 2007/08:14 Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken mp008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2007/08:U5 av Karla López m.fl. (mp) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2007/08:7 Svenskt deltagande i Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfur

Motion 2007/08:U2 av Karla López m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:U2 av Karla López m.fl. (mp) med anledning av prop. 2007/08:7 Svenskt deltagande i Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfur mp005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:U2 av Karla López m.fl. (mp) (doc, 42 kB)

Bättre kunskap om brott mot mänskliga rättigheter

Motion 2007/08:Ub569 av Karla López m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub569 av Karla López m.fl. (mp) Bättre kunskap om brott mot mänskliga rättigheter mp658 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att brott mot mänskliga rättigheter som har ägt rum i Sverige, med fokus på rasism, diskriminering


Utskottsberedning: 2007/08:UbU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Ub569 av Karla López m.fl. (mp) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.