Störningar på webbplatsen

Under torsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Karl Hagström (-)

Karl Hagström (S)

Född år 1941
Avliden den 2 augusti 2018

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1996-03-04 – 1996-04-30
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1996-03-03
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-04-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-04-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A57 av Agneta Brendt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A57 av Agneta Brendt m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd I Gävleborgs län är distansutbildning på högskolenivå sedan flera år en självklar utbildningsform tillgänglig vid lärocentra i länets samtliga kommuner. Mellan 1 000 och 1 200 studenter


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A56 av Axel Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A56 av Axel Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Utbyggnad av E 4 sträckan EnångerHudiksvall I proposition 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd, föreslår regeringen att en ny förbifart av E 4:an vid Sundsvall snarast


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A55 av Axel Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A55 av Axel Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Tågförbindelserna mellan Stockholm och Östersund I proposition 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd sid. 83aviserar regeringen tidigareläggning av snabbtågsförbindelsen


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.