Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s) 7 juni 2010 Kriminalvårdens resurser
Statsministerns frågestund 1 oktober 2009 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Interpellationsdebatt 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s) 14 april 2008 Tjänsten som rikspolischef

Kriminalvårdens resurser

Interpellation 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:492 Kriminalvårdens resurser av Karl Gustav Abramsson s till justitieminister Beatrice Ask m Det kommer oroväckande rapporter om hur det står till i kriminalvården. För en månad sedan visade Seko att beläggningsgraden är oroväckande hög. Nästan varannan medlem inom kriminalvården

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kriminalvårdens resurser

med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel s96008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra om brottet koppleri till brottet människohandel. Motivering All


Utskottsberedning: 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 50 kB)

med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.

Motion 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m. s96007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en ny straffskala för synnerligen grov våldtäkt. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:JuU32 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.