Karin Thorborg (V)

Karin Thorborg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län
Titel lärare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-01 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-11-28 – 2006-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:TU16 31 maj 2006 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:TU14 12 maj 2006 Åtgärder mot svarttaxi m.m.

Kulturrådets utdelning av pengar

Skriftlig fråga 2005/06:1536 av Thorborg, Karin (v)

den 4 maj Fråga 2005/06:1536 av Karin Thorborg (v) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Kulturrådets utdelning av pengar Det har från Kulturdepartementet utlovats 250 miljoner kronor till arkiv och arkivforskning för att tillgängliggöra och öka sysselsättningen inom

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

med anledning av prop. 2005/06:182 Miljöbalkens sanktionssystem, m.m.

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att medlemskravet för att miljöorganisationer skall kunna överklaga domar och beslut skall ändras till 1 500 medlemmar eller betalande supportrar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2005/06:MJU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förbättra tillsynen vid avfallsförbränningsanläggningar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Naturvårdsverket bör prioritera kunskapsinhämtning gällande avfallsförbränningens

2006-04-11

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.