Karin Svensson Smith(MP)

Karin Svensson Smith (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 125
Titel Lärare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864567
E-post karin.svensson.smith[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-07
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-06-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Biogas

Interpellation 2017/18:235 av Karin Svensson Smith (MP)

Interpellation 2017/18:235 Biogas av Karin Svensson Smith (MP) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) Sveriges åtagande inför klimatavtalet i Paris var att bli ett av världens första fossilfria välfärdsländer. Eftersom ungefär tre fjärdedelar av oljeimporten till Sverige används inom transportsektorn måste denna

Inlämnad: 2017-11-28 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:235 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 135 kB)

Nollvision för tågtrassel

Motion 2017/18:3057 av Karin Svensson Smith (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3057 av Karin Svensson Smith (MP) Nollvision för tågtrassel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med ett förslag till nollvision för tågtrassel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:TU6

Motion 2017/18:3057 av Karin Svensson Smith (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3057 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 73 kB)

Pråmar kan avlasta vägnätet från vägtransporter

Motion 2017/18:2749 av Karin Svensson Smith (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2749 av Karin Svensson Smith (MP) Pråmar kan avlasta vägnätet från vägtransporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om differentierade farledsavgifter som premierar investeringar och drift som bidrar till minskad klimatpåverkan


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2749 av Karin Svensson Smith (MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2749 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.