Karin Starrin (C)

Karin Starrin (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel ekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1997-04-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1997-04-30
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1992-07-01 – 1995-01-09
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-10 – 1992-06-30
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1997-04-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Suppleant 1989-02-24 – 1991-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1997-04-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Suppleant 1992-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-10 – 1992-06-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1996-02-23 – 1997-04-30
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1995-10-10 – 1997-04-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-01-15
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1996/97:74 Vissa frågor inför allmän fastighetstaxering år 1998 av lantbruk

Motion 1996/97:Sk35 av Rolf Kenneryd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk35 av Rolf Kenneryd m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:74 Vissa frågor inför allmän fastighetstaxering år 1998 av lantbruk I propositionen föreslås ändringar i bestämmelserna om fastighetstaxering inför 1998 års allmänna fastighetstaxering av lantbruksenheter. På initiativ av Centerpartiet


Utskottsberedning: -1996/97:SkU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:61 Översyn av telelagen (1993:597) m.m.

Motion 1996/97:T60 av Karin Starrin m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:T60 av Karin Starrin m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:61 Översyn av telelagen 1993:597 m.m. I propositionen föreslås vissa förändringar i telelagen och lagen om teleterminalsutrustning. Bland annat föreslås att de telepolitiska målen förtydligas genom att det i lagen anges att alla


Utskottsberedning: -------1996/97:TU5
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:65 Ändringar i kreditupplysningslagen

Motion 1996/97:Fi41 av Rolf Kenneryd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi41 av Rolf Kenneryd m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:65 Ändringar i kreditupplysningslagen I propositionen föreslås en rad förändringar i kreditupplysningslagen. I huvudsak ansluter vi oss till de förslag som regeringen lagt fram. Många företag har råkat illa ut genom att kunder


Utskottsberedning: ---1996/97:FiU23
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.