Karin Jeppsson (S)

Karin Jeppsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel landstingsråd, hushållslärare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

ökningen av diabetes

Skriftlig fråga 2001/02:1087 av Jeppsson, Karin (s)

den 19 april Fråga 2001/02:1087 av Karin Jeppsson s till socialminister Lars Engqvist om ökningen av diabetes Diabetes mellitus typ 2, även kallad åldersdiabetes, ökar dramatiskt i västvärlden. I läkarkretsar förespås en växande global epidemi om stora insatser inte görs. WHO uppskattar att 300 miljoner personer kommer

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

kemikalieavgifter

Skriftlig fråga 2001/02:741 av Jeppsson, Karin (s)

den 14 februari Fråga 2001/02:741 av Karin Jeppsson s till jordbruksminister Margareta Winberg om kemikalieavgifter Kemikalieinspektionens verksamhet, enligt lagen om kemiska produkter, ska finansieras genom kemikalieavgifter enligt förordningen om dylika avgifter. Dessa avgifter tas ut dels som årsavgift och dels

Inlämnad: 2002-02-14 Besvarare: jordbruksminister Lena Sommestad (S)

unga skuldsatta

Skriftlig fråga 2001/02:525 av Jeppsson, Karin (s)

den 16 januari Fråga 2001/02:525 av Karin Jeppsson s till statsrådet Britta Lejon om unga skuldsatta Enligt en ny undersökning är det alltfler unga som inte klarar att betala sina räkningar i tid. Drygt 6 av alla ungdomar mellan 18 och 25 år har betalningsanmärkningar. Under senare år är det i den här gruppen som antalet

Inlämnad: 2002-01-16 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.