Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Karin Granbom Ellison(FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel Civilekonom
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-10-26 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-12
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2007-10-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad simkunnighet bland barn och unga

Motion 2013/14:Ub256 av Karin Granbom Ellison (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub256 av Karin Granbom Ellison (FP) Ökad simkunnighet bland barn och unga FP308 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av insatser i skolan för ökad simkunnighet bland barn och unga. Motivering För att


Utskottsberedning: 2013/14:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub256 av Karin Granbom Ellison (FP) (doc, 57 kB)

Bättre regelverk för utländska doktorander

Motion 2013/14:Sf240 av Karin Granbom Ellison (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf240 av Karin Granbom Ellison (FP) Bättre regelverk för utländska doktorander FP301 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att göra det lättare för utländska doktorander att få stanna i Sverige efter


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:Sf240 av Karin Granbom Ellison (FP) (doc, 61 kB)

Skärpt regelverk gällande ormar och andra giftiga djur

Motion 2013/14:MJ247 av Karin Granbom Ellison m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ247 av Karin Granbom Ellison m.fl. (FP) Skärpt regelverk gällande ormar och andra giftiga djur FP304 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av nationella regler för hållande av ormar och andra giftiga djur. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:MJU10
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:MJ247 av Karin Granbom Ellison m.fl. (FP) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.