Karin Falkmer (M)

Karin Falkmer (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel gymnastikdirektör
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2002-09-30
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1987-06-10 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-02-19 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-10-27 – 1998-10-05
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2007-01-18 – 2011-04-05
    • EES-EFTA delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-06
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2001/02:N66 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:N66 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om konkurrensutsättning och försäljning av offentligt ägda företag


Utskottsberedning: 2002/03:NU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

regelkrångel

Interpellation 2001/02:472 av Falkmer, Karin (m)

den 26 april Interpellation 2001/02:472 av Karin Falkmer m till näringsminister Björn Rosengren om regelkrångel Reglernas mängd och komplexitet samt myndigheternas sätt att tillämpa dem påverkar möjligheten att starta företag, utveckla produkter och reagera på marknadsförändringar. Det är därför viktigt med färre,

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 2001/02:142 Ändringar i lagen om offentlig upphandling, m.m.

Motion 2001/02:Fi31 av Karin Falkmer (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi31 av Karin Falkmer m med anledning av prop. 2001/02:142 Ändringar i lagen om offentlig upphandling, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om värdegränsen vid direktupphandling. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2001/02:FiU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.