Karin Enström (M)

Karin Enström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 7
Titel Kapten i amfibiekåren
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864898
E-post karin.enstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2012-04-18 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2012-04-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-04-17
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Ordförande 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Vice ordförande 2016-04-28 – 2016-05-25
    • Ordförande 2016-04-12 – 2016-04-28
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Ordförande 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Ordförande 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Ordförande 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Ordförande 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Vice ordförande 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2017-12-19 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-12-19
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande 2018-10-24 –
    • Vice ordförande 2014-11-05 – 2018-10-24
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-05
    • Ordförande 2010-11-17 – 2012-04-17
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-04-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2012-04-18 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot försvarsutskottet 02-10 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 99, 02, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 14, 15, 16, vice ordförande 09 och ordförande 10, 11, 15 och 16. Suppleant konstitutionsutskottet 98-00, utrikesutskottet 98-10, justitieutskottet 00-02, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 01, 02, 03, utrikes- och konstitutionsutskottet 02 och socialförsäkringsutskottet 02-06. Ordförande, Försvarsberedningen 08-. Ordförande utrikesutskottet 10-12 och vice ordförande 14-. Suppleant Utrikesnämnden 14- och EU-nämnden 14-. Ledamot, Utrikesnämnden 10-12, krigsdelegationen 10- och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14. Ordförande riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-12 och vice ordförande 14-. Statsråd och chef (försvarsminister), Försvarsdepartementet 120418-141003.
  • Föräldrar

    Överläkaren Staffan Landerholm och fil.kand. Olena Tingdal.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, S:t Eskils skola, slutår 84. Marinens officershögskola, examen 87. Allmän kurs, Marinens krigshögskola 88. Högre kurs, Krigshögskolan 93. Fänrik, Vaxholms kustartilleriregemente 87, löjtnant 88, kapten 93.
  • Anställningar

    Generalsekreterare, MUF 91-92. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, försvarsberedningen 08-12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eskilstuna 88-91. Kommunfullmäktig, Vaxholm 94-12 och 14-, ordförande 02-06, 10-12 och 14-. Ersättare, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, valberedningen, ordförande 02-. Ersättare, nämnden för utbildning och social service 95-98. Representant, Länsstyrelsens skärgårdsråd 03-06. Ersättare, Skärgårdsstiftelsen 03-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av förs. 2001/02:RR17 Riksdagens revisorers förslag angående internationella freds- och hjälpinsatser

Motion 2001/02:U4 av Bertil Persson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:U4 av Bertil Persson m.fl. (m) med anledning av förs. 2001/02:RR17 Riksdagens revisorers förslag angående internationella freds- och hjälpinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär hos regeringen en snabb översyn av resursbehov för Sveriges internationella freds- och hjälpinsatser


Utskottsberedning: 2002/03:UU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av redog. 2001/02:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under år 2001

Motion 2001/02:U3 av Bertil Persson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:U3 av Bertil Persson m.fl. (m) med anledning av redog. 2001/02:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under år 2001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om erbjudande till de baltiska

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m.

Motion 2001/02:T69 av Anders G Högmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T69 av Anders G Högmark m.fl. (m) med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en avreglering av den allmänna fordonskontrollen. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2001/02:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.