Karin Åström (S)

Karin Åström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Personalkonsulent
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-08-01 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-08-01 – 2005-10-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-09-17 – 2014-09-29
    • Ordförande 2012-10-17 – 2013-09-16
    • Ledamot 2012-10-04 – 2012-10-16
    • Ordförande 2011-10-19 – 2012-09-18
    • Ledamot 2011-10-12 – 2011-10-19
    • Ordförande 2010-10-20 – 2011-09-15
    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2013/14:90 Nordiskt samarbete 2013

Motion 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:90 Nordiskt samarbete 2013 S31006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen i avsnittet om det nordiska samarbetet. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2013/14:UU3
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S) (doc, 93 kB)

Regionalt utvecklingsansvar

Interpellation 2013/14:343 av Åström, Karin (S)

den 11 mars Interpellation 2013/14:343 Regionalt utvecklingsansvar av Karin Åström S till statsrådet Stefan Attefall KD Riksdagen sade nyligen ja till regeringens förslag om regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län. Riksdagen anser även att landstingen i Norrbottens och Västernorrlands

Inlämnad: 2014-03-11 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regionalt utvecklingsansvar

Väg E10

Interpellation 2013/14:294 av Pettersson, Leif (S)

den 20 februari Interpellation 2013/14:294 Väg E10 av Leif Pettersson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Väg E10 är en av de farligaste vägarna i vårt land. Särskilt gäller det sträckorna GällivareKiruna och MorjärvGyljen. I Trafikverkets planering ligger trafiksäkerhetsåtgärder och därav följande ombyggnader

Inlämnad: 2014-02-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Väg E10

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.