Kalle Olsson (S)

Kalle Olsson (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 79
Titel Ledarskribent/Politisk redaktör
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864250
E-post kalle.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-12-13 – 2019-01-13
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-12-12
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2017-04-28 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Ruben Olsson och Kajsa Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasium, samhällsvetenskaplig linje, Östersund. Naturvetenskapligt basår, Östersund. Statsvetenskap, Mittuniversitetet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Städare och badvakt, Storsjöbadet Östersund. Reporter, Östersunds-Postens sportavdelning. Politisk redaktör, Länstidningen.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kompetensförsörjning på gles- och landsbygd

Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson båda S Kompetensförsörjning på gles- och landsbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetensförsörjning på gles- och landsbygd och tillkännager detta för regeringen. Motivering De utmaningar


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Investeringsmedel mellan länstransportplanerna

Motion 2018/19:2146 av Kalle Olsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2146 av Kalle Olsson S Investeringsmedel mellan länstransportplanerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över fördelningen av investeringsmedel mellan länstransportplanerna samt grunderna för prioritering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2146 av Kalle Olsson (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2146 av Kalle Olsson (S) (pdf, 73 kB)

Myndigheters regionalpolitiska ansvar

Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Myndigheters regionalpolitiska ansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över statens regionalpolitiska ansvar och tillkännager detta för regeringen. Motivering För alla statliga myndigheter


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.