Kalle Larsson(V)

Kalle Larsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-03-01
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avvisningar till Egypten av flyktingar från Gaza

Skriftlig fråga 2009/10:867 av Larsson, Kalle (v)

den 3 juni Fråga 2009/10:867 Avvisningar till Egypten av flyktingar från Gaza av Kalle Larsson (v) till statsrådet Tobias Billström (m) Palestinier från Gaza har utvisats från Sverige till Egypten med hänvisning till att det skulle vara möjligt att därifrån ta sig vidare via Rafah-övergången.

Inlämnad: 2010-06-03 Besvarare: Tobias Billström (M)

Gaza och likabehandling av flyktingar

Skriftlig fråga 2009/10:865 av Larsson, Kalle (v)

den 3 juni Fråga 2009/10:865 Gaza och likabehandling av flyktingar av Kalle Larsson (v) till statsrådet Tobias Billström (m) Sverige fortsätter att utvisa flyktingar från Gaza trots den mycket svåra situationen där. På grund av Israels blockad råder brist på allt ifrån mediciner till

Inlämnad: 2010-06-03 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av prop. 2009/10:192 Umgängesstöd och socialtjänstens förutsättningar att tala med barn

Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v) med anledning av prop. 2009/10:192 Umgängesstöd och socialtjänstens förutsättningar att tala med barn Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen snarast återkommer med förslag till ändringar i lagstiftningen


Utskottsberedning: 2009/10:CU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v) (doc, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.