Kaj Nordquist (S)

Kaj Nordquist (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-07-20 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-11-01 – 2004-03-14
    • Ersättare 2003-02-20 – 2003-08-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-08-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-11-10 – 2004-03-14
    • Suppleant 2003-03-03 – 2003-08-01
    • Suppleant 2003-02-20 – 2003-08-01
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2003-08-01
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2004-11-17 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Övrigt kammaren 31 mars 2006 UU15
Debatt om förslag 2005/06:UU15 31 mars 2006 Mänskliga rättigheter, FN-systemet m.m.
Frågestund 23 februari 2006 Frågestund
Information från regeringen 18 juni 2005 Information från regeringen

Psykosmedicin

Skriftlig fråga 2005/06:603 av Nordquist, Kaj (s)

den 12 december Fråga 2005/06:603 av Kaj Nordquist s till statsrådet Ylva Johansson s Psykosmedicin Enligt uppgifter i DN har Trilafon som är en psykosmedicin tagit helt slut på alla Sveriges apotek. Denna medicin är en så kallad psykosmedicin som används av tiotusentals patienter i landet. Enligt rättpsykiatrin

Inlämnad: 2005-12-12 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Utbildningssystemet för vårdutbildningar

Skriftlig fråga 2005/06:551 av Nordquist, Kaj (s)

den 5 december Fråga 2005/06:551 av Kaj Nordquist s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Utbildningssystemet för vårdutbildningar Det har sedan länge varit ett välkänt faktum att rekryteringsbehoven till vård och omsorg kommer att vara omfattande i framtiden. Samtidigt är det mycket tydligt att

Inlämnad: 2005-12-05 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Punktskriftsutbildning för vuxna i yrkesverksam ålder

Skriftlig fråga 2005/06:377 av Nordquist, Kaj (s)

den 16 november Fråga 2005/06:377 av Kaj Nordquist s till statsrådet Lena Hallengren s Punktskriftsutbildning för vuxna i yrkesverksam ålder Om man i vuxen och yrkesverksam ålder helt eller delvis förlorat synen eller har en grav synskada och därmed behöver en grundläggande eller fördjupad utbildning i punktskrift

Inlämnad: 2005-11-16 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.