Julia Kronlid(SD)

Julia Kronlid (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Socialpedagog.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866505
E-post julia.kronlid[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-05-15 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-03-21 – 2017-05-14
    • Ordinarie 2017-03-19 – 2017-03-20
    • Ledig 2016-06-14 – 2017-03-18
    • Ordinarie 2013-09-25 – 2016-06-13
    • Ledig 2013-03-11 – 2013-09-24
    • Ordinarie 2011-04-18 – 2013-03-10
    • Ledig 2010-10-12 – 2011-04-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Ledamot 2011-04-21 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-25
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2016-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att det svenska militära


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU2

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:30 Riksrevisionens rapport om bostadsbidraget – ur ett fördelnings- och arbetsmarknadsperspektiv

Motion 2017/18:3924 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3924 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) med anledning av skr. 2017/18:30 Riksrevisionens rapport om bostadsbidraget – ur ett fördelnings- och arbetsmarknadsperspektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa Riksrevisionens


Utskottsberedning: 2017/18:SfU13

Motion 2017/18:3924 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3924 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

Internationellt stöd till utsatta kristna

Motion 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. (SD) Internationellt stöd till utsatta kristna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör visa sitt tydliga stöd för kristna kopter i Egypten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UU 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.