Juan Fonseca (S)

Juan Fonseca (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel föreståndare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-08-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

pensionsförmåner för personer som invandrat

Skriftlig fråga 1997/98:650 av Fonseca, Juan (s)

Fråga 1997/98:650 av Juan Fonseca s till statsrådet Maj-Inger Klingvall om pensionsförmåner för personer som invandrat I likhet med de flesta andra försäkringar är pensionen beroende av inkomst/arbetslön. Det nya pensionssystemet påverkas i större utsträckning än det nuvarande av antalet arbetsår. Den egna avgiften

Inlämnad: 1998-04-15 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

behörighetskrav för statsråd

Skriftlig fråga 1997/98:617 av Fonseca, Juan (s)

Fråga 1997/98:617 av Juan Fonseca s till justitieministern om behörighetskrav för statsråd I regeringsformen 6 kap. 9 sägs det att Endast den får vara statsråd som är svensk medborgare sedan minst tio årDet här är en regel som gällt sedan mitten av 1970-talet. Under de senaste 25 åren har Sverige utvecklats från ett

Inlämnad: 1998-03-31 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

polisens internutredningar

Skriftlig fråga 1997/98:595 av Fonseca, Juan (s)

Fråga 1997/98:595 av Juan Fonseca s till justitieministern om polisens internutredningar Det har under den senaste tiden förekommit en rad avslöjanden och påståenden om väktarvåld och polisbrutalitet i samband med ingripanden mot enskilda personer. I vissa fall har sådana ingripanden lett till mycket tragiska konsekvenser

Inlämnad: 1998-03-20 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.