Juan Fonseca (S)

Juan Fonseca (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel föreståndare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-08-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Colombia

Skriftlig fråga 1997/98:857 av Fonseca, Juan (s)

Fråga 1997/98:857 av Juan Fonseca s till utrikesministern om Colombia Nästan varje dag får vi genom massmedierna information om massmördande i Colombia. Nu senast avrättades bestialiskt 25 personer som kidnappades den 16 maj i oljestaden Barranquilla. Massakern har utlöst en stor indignation i Colombia där tio politiska

Inlämnad: 1998-06-08 Besvarare: utrikesminister Lena Hjelm-Wallén (S)

Gabbiyo

Skriftlig fråga 1997/98:821 av Fonseca, Juan (s)

Fråga 1997/98:821 av Juan Fonseca s till stasrådet Pierre Schori om Gabbiyo Den somaliska generalen Aden Abdullahi Norr, Gabbiyo kallad, har av Invandrarverket fått både inresetillstånd i landet och resan till Sverige har bekostats av Invandrarverket. Gabbiyos resa till Sverige har skapat stor oro bland många somalier

Inlämnad: 1998-06-03 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

VEU

Skriftlig fråga 1997/98:788 av Fonseca, Juan (s)

Fråga 1997/98:788 av Juan Fonseca s till utrikesministern om VEU Enligt uppgift planeras en nu gemensam underrättelseorganisation, Europeiska försvarsunionen VEUEn av den nya organisationens främsta uppgifter skulle bli att samla in uppgifter om invandrarströmmarna till Europa. I ett dokument från VEU står det att invandrare

Inlämnad: 1998-05-25 Besvarare: utrikesminister Lena Hjelm-Wallén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.