Josef Fransson(SD)

Josef Fransson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 86
Titel Högskoleingenjör.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866362
E-post josef.fransson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2013-02-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statliga institutioner och fake news

Interpellation 2017/18:218 av Josef Fransson (SD)

Interpellation 2017/18:218 Statliga institutioner och fake news av Josef Fransson (SD) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Den 6 oktober 2017 kom ett pressmeddelande från den statliga myndigheten Vinnova. I pressmeddelande offentliggjordes att man inleder och finansierar ett projekt för att

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:218 av Josef Fransson (SD) (pdf, 82 kB)

Åtgärder för att rädda den inre marknaden och skapa ett långsiktigt hållbart europeiskt samarbete

Motion 2017/18:3519 av Josef Fransson (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3519 av Josef Fransson (SD) Åtgärder för att rädda den inre marknaden och skapa ett långsiktigt hållbart europeiskt samarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att aktivera artikel 50 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: NU UU

Motion 2017/18:3519 av Josef Fransson (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3519 av Josef Fransson (SD) (pdf, 65 kB)

Faktoider inom klimatvetenskapen

Motion 2017/18:3524 av Josef Fransson (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3524 av Josef Fransson (SD) Faktoider inom klimatvetenskapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en kommitté bestående av erkända vetenskapsmän inom olika naturvetenskapliga discipliner för att utkristallisera faktoider


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:3524 av Josef Fransson (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3524 av Josef Fransson (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.