Jörgen Johansson (-)

Jörgen Johansson (C)

Valkrets Västmanlands län
Född år 1947
Avliden den 13 juni 2010

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-06-13

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-06-08 – 2010-06-13
    • Ordinarie 2010-03-01 – 2010-06-07
    • Ledig 2010-01-19 – 2010-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-01-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-06-13
    • Ledamot 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-06-13
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Inkludering av tandvården i sjukvårdens högkostnadsskydd

Motion 2009/10:So567 av Karin Nilsson och Jörgen Johansson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So567 av Karin Nilsson och Jörgen Johansson (c) Inkludering av tandvården i sjukvårdens högkostnadsskydd c354 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att utreda frågan om att inkludera tandvården i sjukvårdens


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So567 av Karin Nilsson och Jörgen Johansson (c) (doc, 39 kB)

Rättsläget för drabbade företagare

Motion 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c) Rättsläget för drabbade företagare c346 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av rättsläget i relationen mellan företagare och samhälle. Motivering Den


Utskottsberedning: 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c) (doc, 38 kB)

Barnbidrag efter behov

Motion 2009/10:Sf292 av Jörgen Johansson och Annika Qarlsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf292 av Jörgen Johansson och Annika Qarlsson (c) Barnbidrag efter behov c319 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en översyn av barnbidraget i syfte att tilldelning i större utsträckning ska ske efter


Utskottsberedning: 2009/10:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf292 av Jörgen Johansson och Annika Qarlsson (c) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.