Jonas Ringqvist (V)

Jonas Ringqvist (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2000-10-09 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

ekologiska livsmedel

Skriftlig fråga 2001/02:1346 av Ringqvist, Jonas (v)

den 14 juni Fråga 2001/02:1346 av Jonas Ringqvist v till jordbruksminister Margareta Winberg om ekologiska livsmedel Efterfrågan på ekologiska livsmedel ökar liksom produktionen. Ett hinder för fortsatta framgångar för ekologiska livsmedel är dock bristen på konkurrens inom livsmedelssektorn. Den dåliga konkurrensen

Inlämnad: 2002-06-14 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

internationella regler för en hållbar globalisering

Skriftlig fråga 2001/02:1279 av Ringqvist, Jonas (v)

den 31 maj Fråga 2001/02:1279 av Jonas Ringqvist v till miljöminister Kjell Larsson om internationella regler för en hållbar globalisering Från förberedelsearbetet inför Johannesburgskonferensen om hållbar utveckling kommer det rapporter från bl.a. miljöorganisationer som visar på en stor oro över att resultatet kan

Inlämnad: 2002-05-31 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

bekämpningsmedel

Skriftlig fråga 2001/02:1160 av Ringqvist, Jonas (v)

den 14 maj Fråga 2001/02:1160 av Jonas Ringqvist v till jordbruksminister Margareta Winberg om bekämpningsmedel Användningen av bekämpningsmedel i jordbruket är ett stort miljöproblem och det är därför angeläget att användningen minskar eller helst upphör. Det finns i dag teknik för alternativa metoder genom biologisk

Inlämnad: 2002-05-14 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.