Jonas Millard(SD)

Jonas Millard (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 338
Titel Datatekniker.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864149
E-post jonas.millard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 30 november 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:KU1 29 november 2017 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Debatt om förslag 2017/18:KU13 15 november 2017 Ett starkt straffrättsligt skydd för den personliga integriteten
Frågestund 19 oktober 2017 Frågestund

med anledning av prop. 2017/18:55 Utökad insyn i finansiering av partier – ett utbyggt regelverk

Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) med anledning av prop. 2017/18:55 Utökad insyn i finansiering av partier – ett utbyggt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera väsentliga delar av propositionens förslag och


Utskottsberedning: KU

Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) (pdf, 77 kB)

Statistik om kusingifte

Skriftlig fråga 2017/18:415 av Jonas Millard (SD)

Fråga 2017/18:415 Statistik om kusingifte av Jonas Millard (SD) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) I dag saknas relevant statistik för hur vanligt förekommande det är med äktenskap mellan kusiner. Eftersom statistiken saknas är det svårt att bedriva forskning eller göra undersökningar på området. Detta har

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:415 av Jonas Millard (SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:38 Snabbare omval

Motion 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:38 Snabbare omval Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gemensam valsedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är ett


Utskottsberedning: 2017/18:KU18

Motion 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3936 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.