Jonas Gunnarsson(S)

Jonas Gunnarsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Personlig assistent.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865743
E-post jonas.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-06-17 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2014-11-05 –
    • Ledamot 2014-11-01 – 2014-11-05
    • Suppleant 2011-05-12 – 2014-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hbt i hela världen

Motion 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S) Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förändring


Utskottsberedning: AU KU SfU UU 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 92 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:TU4

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Bekämpning av hiv

Motion 2016/17:2787 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2787 av Börje Vestlund m.fl. (S) Bekämpning av hiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om hiv och aids och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har varit bra på att arbeta preventivt mot hiv och aids. Det var


Utskottsberedning: 2016/17:SoU7

Motion 2016/17:2787 av Börje Vestlund m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2787 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.