Johnny Skalin (SD)

Johnny Skalin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 260
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866460
E-post johnny.skalin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-01-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Suppleant skatteutskottet 10-14, konstitutionsutskottet 12-14, finansutskottet 12-, civilutskottet 12-14, utrikesutskottet 12-, arbetsmarknadsutskottet 12-, justitieutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 13-14, socialutskottet 13-14, kulturutskottet 13-14, utbildningsutskottet 13-14, trafikutskottet 13-14, miljö- och jordbruksutskottet 13-14 och näringsutskottet 13-14. Suppleant Utrikesnämnden 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Internationellt stöd till utsatta kristna

Motion 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. SD Internationellt stöd till utsatta kristna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör visa sitt tydliga stöd för kristna kopter i Egypten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:UU14 2017/18:UU15
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3892 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3656 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3656 av Markus Wiechel m.fl. (SD) Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2017/18:3656 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2017/18:3656 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

Nineveslätten

Motion 2017/18:3655 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3655 av Markus Wiechel m.fl. SD Nineveslätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stödja bevarandet av identiteten för Nineveslättens invånare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU2 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3655 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3655 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.