Störningar på webbplatsen

Under torsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Johnny Munkhammar (-)

Johnny Munkhammar (M)

Valkrets Stockholms län
Född år 1974
Avliden den 13 augusti 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-13

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-03-19 – 2012-08-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:SkU13 28 mars 2012 Allmänna motioner om inkomstskatter
Interpellationsdebatt 2011/12:203 av Jansson, Eva-Lena (S) 28 februari 2012 Ökade ekonomiska inkomstskillnader
Interpellationsdebatt 2011/12:184 av Persson, Peter (S) 14 februari 2012 Förtidspensionerade och arbetslösa som del av det nya utanförskapet
Interpellationsdebatt 2011/12:182 av Persson, Peter (S) 14 februari 2012 Utrikes födda och jobben

Ökade ekonomiska inkomstskillnader

Interpellation 2011/12:203 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 25 januari Interpellation 2011/12:203 Ökade ekonomiska inkomstskillnader av Eva-Lena Jansson S till finansminister Anders Borg M Sedan den borgerliga regeringen tillträdde 2006 har man fört en medveten politik för ökade ekonomiska skillnader, något som gett resultat. De fattigaste har blivit fattigare närmare

Inlämnad: 2012-01-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökade ekonomiska inkomstskillnader

Förtidspensionerade och arbetslösa som del av det nya utanförskapet

Interpellation 2011/12:184 av Persson, Peter (S)

den 21 december Interpellation 2011/12:184 Förtidspensionerade och arbetslösa som del av det nya utanförskapet av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M I valrörelsen 2006 lovade Moderaterna att bryta det man då kallade för utanförskapet. Enligt komplicerade beräkningar uppgavs de som befann sig i detta

Inlämnad: 2011-12-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förtidspensionerade och arbetslösa som del av det nya utanförskapet

Den ekonomiska ojämlikheten

Interpellation 2011/12:183 av Persson, Peter (S)

den 21 december Interpellation 2011/12:183 Den ekonomiska ojämlikheten av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M I regeringsförklaringen 2006 stod det: Fler svenskar ska få vara med och bidra. Sverige ska vara ett land som håller ihop, där de sociala och regionala klyftorna minskar. Jämställdheten mellan

Inlämnad: 2011-12-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den ekonomiska ojämlikheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.