John Bouvin (NYD)

John Bouvin (NYD)

Tidigare riksdagsledamot

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Parkeringsövervakningen

Motion 1993/94:T423 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:T423 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd) Parkeringsövervakning Kraftfulla åtgärder krävs för att minska den penalism som kommunen i form av lapplisor utsätter kommuninnevånarna för. Det är inte rimligt att dessa blåklädda varelser sätter skräck och olustkänslor i skötsamma medborgares


Utskottsberedning: -----1993/94:TU27
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Kriskommission

Motion 1993/94:Fi209 av John Bouvin (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi209 av John Bouvin (nyd) Kriskommission När skall riksdagen inse att den inte klarar av att föra Sverige ur den svåra ekonomiska men framförallt den moraliska kris vi befinner oss i? Fler och fler av riksdagens uppdragsgivare, väljarna, har insett detta, vilket bl.a. tar sig uttryck


Utskottsberedning: -1993/94:FiU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:25 Inriktningen av den ekonomiska politiken och händelse av större vikt

Motion 1993/94:Fi11 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi11 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd) med anledning av prop. 1993/94:25 Inriktningen av den ekonomiska politiken och händelse av större vikt Inledning Motionen väcks dels med anledning av rubricerade proposition och dels med anledning av en händelse av större vikt dvs. den förvärrade


Utskottsberedning: -------1993/94:FiU1
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.