Johanna Jönsson (C)

Johanna Jönsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 206
Titel Kommunikatör
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johanna.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, kulturutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 14-.
  • Föräldrar

    Musikhandledaren Johnny Jönsson och dramapedagogen Britt-Liz Jönsson, f. Svensson.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens, Birkagårdens folkhögskola, Stockholm, slutår 02. Juristlinjen, Stockholms universitet, två terminer 03-04. Kriminologi, Malmö högskola, en termin 08. Fil.kand., internationella relationer, Malmö högskola, slutår 11.
  • Anställningar

    Många kortare anställningar 99-04 och under studietiden 08-10. Flygvärdinna och kabinchef, Etihad Airways Abu Dhabi 04-07. Projektkoordinator, Public affairs Volvo Aero Stockholm 10-11. Projektledare, PS Communications Stockholm 11-12. Politisk sekreterare/kommunikatör, Centerpartiet, stadsmiljöroteln Stockholms stad 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 13-14. Ledamot, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hedersrelaterat förtryck i skolan

Motion 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson båda C Hedersrelaterat förtryck i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skollagen bör förtydligas samt att skolverkets rekommendationer bör ses över på detta område och tillkännager detta


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson (båda C) (pdf, 74 kB)

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: KU UU 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 4 avslag, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Det försämrade omvärldsläget oroar. På flera håll i


Utskottsberedning: 2018/19:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.