Johan Löfstrand (S)

Johan Löfstrand (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 9
Titel Statistiker
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864869
E-post johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Vice ordförande 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Ledamot 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Ledamot 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Ordförande 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Vice ordförande 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Riskkapitalbolag inom äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2013/14:774 av Johan Löfstrand (S)

Fråga 2013/14:774 Riskkapitalbolag inom äldreomsorgen av Johan Löfstrand (S) till Statsrådet Maria Larsson (KD) De senaste åren har vårdföretaget Attendo Sverige AB, som ägs av riskkapitalbolaget IK Investment Partners, sammankopplats med en rad skandaler inom vårdområdet. Det har rört sig om missförhållanden och

Inlämnad: 2014-08-25 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:774 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 79 kB)

Landsbygdsprogrammet

Interpellation 2013/14:449 av Johan Löfstrand (S)

Interpellation 2013/14:449 Landsbygdsprogrammet av Johan Löfstrand S till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Vi kunde för någon vecka sedan ta del av det glädjande beskedet att regeringen förstärker medlen till landsbygdsprogrammet med 2,8 miljarder kronor de kommande sju åren. Det blir 400 miljoner per år. Jag är

Inlämnad: 2014-04-22 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Interpellation 2013/14:449 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Landsbygdsprogrammet

med anledning av skr. 2013/14:209 Riksrevisionens rapport om klimat för pengarna

Motion 2013/14:MJ21 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ21 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:209 Riksrevisionens rapport om klimat för pengarna Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om inriktningen på den utredning


Utskottsberedning: 2013/14:MJU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ21 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (doc, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.