Johan Forssell (M)

Johan Forssell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Civilekonom
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864455
E-post johan.forssell[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-03-04 – 2013-04-28
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-03-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-02-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2013-03-20 – 2015-03-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13 och 14, näringsutskottet 10-14, och finansutskottet 14-. Vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och OSSE-delegationen 10-. Revisorssuppleant Systembolaget AB 13-15 och suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-16.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Carl-Johan Kjellander och sekreteraren Madeleine Forssell.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örebro, slutår 98. Civilekonomprogrammet, Handelshögskolan i Stockholm, slutår 04.
  • Anställningar

    Stabschef, Statsrådsberedningen 06-07. Planeringschef, Moderaterna 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 04-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms kommun.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kriminella anställda på Arlanda

Skriftlig fråga 2018/19:293 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:293 Kriminella anställda på Arlanda av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S Under gårdagen kom rapporter i Kvällsposten/Expressen om att en hemlig polisrapport avslöjar att det finns anmärkningsvärt många kopplingar mellan flygplatsanställd personal och kriminella nätverk Skulle uppgifterna

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:293 av Johan Forssell (M) (pdf, 88 kB)

Avhopp från polisutbildningen

Skriftlig fråga 2018/19:247 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:247 Avhopp från polisutbildningen av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S Enligt Polismyndigheten är myndighetens kompetensförsörjningsbehov 1 045 studenter per termin. Dagens besked om att nästan en av sju nyantagna polisstudenter lämnat polisutbildningen tre veckor in på terminen är i ljuset

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:247 av Johan Forssell (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2018/19:42 Genomförande av rättshjälpsdirektivet

Motion 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:42 Genomförande av rättshjälpsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en nationell domstolsjour bör införas för att förordna en offentlig försvarare utanför domstolarnas


Utskottsberedning: 2018/19:JuU20

Motion 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.