Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 32
Titel Underskötare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:408 av Sten Bergheden (M) 12 april 2016 Tidsplan för alkobommar i svenska hamnar
Interpellationsdebatt 2015/16:406 av Erik Andersson (M) 12 april 2016 Alkobommar i svenska hamnar
Interpellationsdebatt 2013/14:465 av Raimo Pärssinen (S) 5 juni 2014 Negativa konsekvenser av neddragningen på Arbetsmiljöverket
Interpellationsdebatt 2013/14:456 av Ann-Christin Ahlberg (S) 5 juni 2014 Unga som fastnar i fas 3

Förändrad arrendelagstiftning

Skriftlig fråga 2014/15:196 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:196 Förändrad arrendelagstiftning av Johan Andersson S till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Bestämmelserna om bostadsarrende kom till år 1968 och syftade till att förbättra den rättsliga ställningen för de ägare till fritidshus och permanentbostäder som disponerade marken med arrenderätt sommarstugearrenden

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:196 av Johan Andersson (S) (pdf, 76 kB)

Infrastrukturavgifter

Skriftlig fråga 2014/15:194 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:194 Infrastrukturavgifter av Johan Andersson S till Statsrådet Anna Johansson S Riksdagen fattade i samband med budgetbehandlingen i höstas beslut om att införa infrastrukturavgifter på väg i Sundsvall och Motala från och med den 1 februari 2015. Frågan har uppkommit i Motala bland de resenärer som dagligdags

Inlämnad: 2015-02-04 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:194 av Johan Andersson (S) (pdf, 63 kB)

Cykelutredningen

Skriftlig fråga 2014/15:193 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:193 Cykelutredningen av Johan Andersson S till Statsrådet Anna Johansson S I oktober 2012 överlämnade utredningsman Kent Johansson till dåvarande regeringen SOU 2012:70, Ökad och säkrare cykling I utredningen finns förslag som bereds i regeringen eller redan har beslutats. En fråga som ständigt uppkommer

Inlämnad: 2015-02-04 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:193 av Johan Andersson (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.