Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 32
Titel Underskötare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tidsplan för alkobommar i svenska hamnar

Interpellation 2015/16:408 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2015/16:408 Tidsplan för alkobommar i svenska hamnar av Sten Bergheden M till Statsrådet Anna Johansson S I början av december interpellerade jag infrastrukturminister Anna Johansson med anledning av riksdagens tillkännagivande till regeringen om alkobommar i landets hamnar. Statsrådet sa då att regeringen

Inlämnad: 2016-02-15 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:408 av Sten Bergheden (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tidsplan för alkobommar i svenska hamnar

Alkobommar i svenska hamnar

Interpellation 2015/16:406 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2015/16:406 Alkobommar i svenska hamnar av Erik Andersson M till Statsrådet Anna Johansson S Den 16 mars 2015 skrev infrastrukturministern under en artikel i Svenska Dagbladet med rubriken Alkobommarna är här för att stannaI artikeln skriver statsrådet och Karin Svensson Smith MP att den försöksverksamhet

Inlämnad: 2016-02-15 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:406 av Erik Andersson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Alkobommar i svenska hamnar

Negativa konsekvenser av neddragningen på Arbetsmiljöverket

Interpellation 2013/14:465 av Raimo Pärssinen (S)

Interpellation 2013/14:465 Negativa konsekvenser av neddragningen på Arbetsmiljöverket av Raimo Pärssinen S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M De regionala skyddsombuden RSO från LO:s medlemsförbund lämnar årligen in en slutredovisning av sin verksamhet till Arbetsmiljöverket. Nu har resultatet för 2013

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:465 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Negativa konsekvenser av neddragningen på Arbetsmiljöverket

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.