Joe Frans (S)

Joe Frans (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU27 5 maj 2006 Ändringar i säkerhetsskyddslagen, m.m.
Debatt om förslag 2005/06:JuU17 5 maj 2006 Stöd till polisen vid terrorismbekämpning

med anledning av skr. 2005/06:204 Sveriges politik för global utveckling

Motion 2005/06:U14 av Joe Frans (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motione n anförs om att Sverige tydligt skall stödja Norges linje i fråga om ille gitima skulder. Motivering Världsbanken, Internationella valutafonden, IMF, och andra givare har under årens lopp lånat ut stora belopp


Utskottsberedning: 2006/07:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U14 av Joe Frans (s) (doc, 39 kB)

med anledning av skr. 2005/06:204 Sveriges politik för global utveckling

Motion 2005/06:U13 av Joe Frans (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige bör agera i internationella sammanhang för att säkerställa att fattiga länder har tillräckligt politiskt handlingsutrymme för att på demokratiskt vis kunna ta fram sin egen utvecklingsstrategi,


Utskottsberedning: 2006/07:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U13 av Joe Frans (s) (doc, 42 kB)

med anledning av skr. 2005/06:204 Sveriges politik för global utveckling

Motion 2005/06:U12 av Joe Frans (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen inom kort presenterar en proposition för riksdagen som tydligt präglas av grundläggande etiska ramar för vapenexport. Motivering Krigsmaterielhandeln är ett problem i sig, då den motverkar både Sveriges och FN:s ambitioner om global nedrustning. Dessutom


Utskottsberedning: 2006/07:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U12 av Joe Frans (s) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.