Jill Lindgren (-)

Jill Lindgren (MP)

Född år 1944
Avliden den 6 maj 1989

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1989-05-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1989-05-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-06
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1989-05-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statsbidrag till lärarlöner vid Waldorfskolorna

Motion 1988/89:Ub339 av Jill Lindgren och Eva Goés (båda mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub339 av Jill Lindgren och Eva Goés båda mp Statsbidrag till lärarlöner vid Waldorfskolorna Det finns i dag många tusental föräldrar icke minst lärare som har placerat sina barn i Waldorfskola, eller står i kö i förhoppningen


Utskottsberedning: -1988/89:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub339 av Jill Lindgren och Eva Goés (båda mp) (pdf, 84 kB)

Kommuns rätt att med ekonomiska styrmedel

Motion 1988/89:T363 av Jill Lindgren och Roy Ottosson (båda mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:T363 av Jill Lindgren och Roy Ottosson båda mp Kommuns rätt att med ekonomiska styrmedel reglera trafiken Den s.k. Storstadskommittén utreder f.n. möjligheten för större kommuner att med olika medel stänga av trafiken när luften


Utskottsberedning: -1988/89:TU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T363 av Jill Lindgren och Roy Ottosson (båda mp) (pdf, 54 kB)

Drogfri vård för mentalsjuka

Motion 1988/89:So534 av Jill Lindgren (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:So534 av Jill Lindgren mp Drogfri vård för mentalsjuka I lagen om beredande av sluten psykiatrisk vård i vissa fall LSPV står det i 13 Den som är intagen på sjukhus med stöd av denna lag får hindras att lämna sjukhuset och är


Utskottsberedning: ---1988/89:SoU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:So534 av Jill Lindgren (mp) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.