Jessica Rosencrantz (M)

Jessica Rosencrantz (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 141
Titel Civilekonom
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866340
E-post jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-19 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –
    • Suppleant 2012-03-19 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10, ersättare 05-06. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tonnageskatt eller utflaggning

Interpellation 2013/14:462 av Lars Johansson (S)

Interpellation 2013/14:462 Tonnageskatt eller utflaggning av Lars Johansson S till Finansminister Anders Borg M Utflaggningen av svenska fartyg är mycket omfattande. Danmark och Finland är nu stora mottagare av svenska fartyg. Rederinäringen och fackliga organisationer har sedan Tonnageskatteutredningen 2006 lade förslag

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:462 av Lars Johansson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tonnageskatt eller utflaggning

Kraftigt höjda banavgifter

Interpellation 2013/14:194 av Ygeman, Anders (S)

den 3 december Interpellation 2013/14:194 Kraftigt höjda banavgifter av Anders Ygeman S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Banavgifterna på den svenska järnvägen har dubblerats sen den moderatledda regeringen tillträdde. Under de närmaste åren är planen att femdubbla avgifterna detta trots att punktligheten

Inlämnad: 2013-12-03 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kraftigt höjda banavgifter

Transportpolitik för en hållbar miljö

Interpellation 2013/14:193 av Ygeman, Anders (S)

den 3 december Interpellation 2013/14:193 Transportpolitik för en hållbar miljö av Anders Ygeman S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Utsläppen av växthusgaser från den tunga trafiken ökar. Naturvårdsverket skriver i sitt remissvar till Trafikverkets nationella plan för transportsystemet 20142025 att regeringens

Inlämnad: 2013-12-03 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Transportpolitik för en hållbar miljö

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.