Jerry Martinger (M)

Jerry Martinger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel åklagare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2001-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2001-01-31 – 2001-10-16
    • Ordinarie 1986-01-01 – 2001-01-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-01-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-16
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1998-12-02 – 2001-10-16
    • Suppleant 1991-12-18 – 1998-12-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:49 Utökat skydd för kodade tjänster

Motion 1999/2000:K22 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:K22 av Unckel, Per m med anledning av prop. 1999/2000:49 Utökat skydd för kodade tjänster Försäljningen och användningen av utrustning för olovlig avkodning av krypterade TV-tjänster har idag mycket stor omfattning. Regeringens proposition innebär en förbättring eftersom den nuvarande


Utskottsberedning: -1999/2000:KU16

med anledning av prop. 1999/2000:35 Upphovsrätten och offentlighetsprincipen

Motion 1999/2000:K20 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:K20 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1999/2000:35 Upphovsrätten och offentlighetsprincipen Inledning I propositionen föreslås att en ny sekretessbestämmelse införs i sekretess- lagen till skydd för uppgifter i vissa upphovsrättsligt skyddade verk som inkommit till en myndighet.


Utskottsberedning: -1999/2000:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:30 Det nya försvaret

Motion 1999/2000:Fö18 av Karin Enström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fö18 av Enström, Karin m med anledning av prop. 1999/2000:30 Det nya försvaret Försvara Stockholm, hela Sveriges huvudstad Bakgrund Den nu föreslagna nedrustningen av det svenska försvaret saknar säker- hetspolitiska motiv. I stället för att först analysera behovet av militär förmåga


Utskottsberedning: --1999/2000:FöU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.