Jennie Nilsson(S)

Jennie Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 188
Titel Vårdbiträde.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864508
E-post jennie.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2011-04-14 – 2012-02-23
    • Ledamot 2011-04-13 – 2011-04-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-04-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvecklingsfinansiering

Motion 2016/17:2235 av Jennie Nilsson och Anna Wallén (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2235 av Jennie Nilsson och Anna Wallén (båda S) Utvecklingsfinansiering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tätare samverkan mellan utvecklingsfinansiering och svenskt bistånd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2235 av Jennie Nilsson och Anna Wallén (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2235 av Jennie Nilsson och Anna Wallén (båda S) (pdf, 58 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade

Motion 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om LSS och tillkännager detta för regeringen. Motivering I propositionen som skrevs


Utskottsberedning: 2016/17:SoU8

Motion 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.