Jeff Ahl(SD)

Jeff Ahl (SD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 333
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865148
E-post jeff.ahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-12-01 – 2018-02-28
    • Ordinarie 2017-11-01 – 2017-11-30
    • Ledig 2017-10-01 – 2017-10-31
    • Ordinarie 2017-07-01 – 2017-09-30
    • Ledig 2017-05-15 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2016-07-29 – 2017-05-14
    • Ledig 2016-01-11 – 2016-07-28
    • Ordinarie 2015-03-11 – 2016-01-10
    • Ledig 2015-02-03 – 2015-03-10
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-02-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen

Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i sin helhet. Motivering Vi motsätter oss en militarisering


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU3

Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3938 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att det svenska militära


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå förslaget


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.